Destinácia Dunaj: regióny, mestá a obce

Jediná veľká rieka Európy, Dunaj, tečie zo západu na východ – smerom k východu slnka. Na spiatočnej ceste uvidíte krajinu v úplne novom svetle, keď sa budete plaviť smerom k zapadajúcemu slnku. Pridajte sa k nám počas plavby po „kráľovnej európskych riek“.

Plavby po Dunaji

Nič sa nevyrovná plavbe po Dunaji. Je to jedna z najdlhších európskych riek, ktorá preteká celkovo desiatimi krajinami – viac ako ktorákoľvek iná rieka. Počas plavby zažijete množstvo rôznych miest a krajinných scenérií: veľkomestá ako Viedeň a Budapešť, ako aj mnohé prírodné zaujímavosti. Každý región, ktorým Dunaj preteká, má svoju jedinečnú atmosféru, ktorá sa prejavuje nielen v prístavoch a mestách, ale aj v okolitej prírode. K najkrajším prírodným oblastiam patrí Dunajská slučka, roklina Železných vrát a delta Dunaja so strmými útesmi a pralesnými skalnými útvarmi. Každé z miest pozdĺž Dunaja má tiež svoje osobité čaro. Keď loď vpláva do rôznych prístavov, môžete obdivovať veľmi odlišné panorámy: od historických až po moderné, mestá kombinujú rôzne architektonické štýly. Objavte rozmanitosť tejto veľkej rieky a okolitých regiónov počas plavby po Dunaji. Je to zážitok, ktorý si užije celá rodina.

Na plavbe po Dunaji môžete zažiť aj čaro Vianoc. Alebo prečo sa nepridáte k spoločnosti A-ROSA, keď vyplávame na silvestrovskú plavbu po Dunaji?

Dunajské katarakty

Highlighty na rieke Dunaj

PASSAU

„Benátky Bavorska“ boli dlho považované za ospalý malý zapadákov. Ale vďaka študentskej populácii – a kanálu Main-Dunaj – Passau je teraz rozvíjajúce sa, prosperujúce malé mesto. Jedným z jeho vrcholov je Katedrála svätého Štefana s impozantnou hlavnou loďou. Je to jedna z najväčších barokových katedrál severne od Álp.

OSTRIHOM

Toto bývalé kráľovské sídlo je kolískou maďarského národa – a to veľmi atraktívnou. Za návštevu stojí najmä Katedrála Nanebovzatia Panny Márie a svätého Adalberta, neoklasicistická bazilika, ktorá sa týči vysoko nad mestom. Ostrihom sa môže pochváliť dlhou históriou. Kelti sa na významnom Várhegy (Hradnom vrchu) usadili už v roku 150 pred Kristom. Po dobytí regiónu tu vybudovali osadu aj Rimania. V istom období bolo mesto súčasťou Osmanskej ríše, ktorej vládcovia si tiež uvedomovali hodnotu jeho strategickej polohy priamo na Dunaji. Všetky tieto vplyvy sú v Ostrihome viditeľné dodnes – a práve vďaka nim je mesto také výnimočné.

BUDAPEŠŤ

Na jednom brehu Dunaja sa nachádza kopcovitý Budín s Rybárskou baštou a Hradným vrchom, na druhom rovinatá Pešť s budovou parlamentu. Tieto dve nádherné štvrte sa od seba nemôžu viac líšiť. Možno aj preto trvalo až do roku 1873, kým sa obe mestá na opačných brehoch rieky spojili a vytvorili Budapešť. Už od začiatku bol dominantou tejto novej metropoly Budínsky hrad, monumentálna stavba, ktorá sa týči vysoko nad Budapešťou a poskytuje fascinujúci výhľad na celé mesto.

Z hľadiska monumentálnej veľkosti sa Budínskemu hradu určite vyrovná aj budova parlamentu. Táto gigantická stavba, postavená pri príležitosti osláv milénia v roku 1896, bola dokončená len za 22 rokov. Vzhľadom na to, že je 96 metrov vysoká, 268 metrov dlhá a 118 metrov široká a má celkovo 691 miestností, je to neuveriteľný úspech. Budapešť je miestom, kde neustále narážate na ozveny z dôb minulých. Nájdete tu stopy osmanskej nadvlády, extravagantnej éry Habsburgovcov a sovietskeho socializmu – rôzne kultúrne vplyvy, ktoré spolu vytvorili pulzujúce, živé mesto, ktoré musíte vidieť.

KATARAKTY

Ak počas plavby po tomto úseku rieky necháte svoj pohľad zablúdiť nad lodné zábradlie, scenéria vám možno pripomenie nórske fjordy. Na oboch stranách sa týčia strmé skalné steny pokryté vegetáciou. Voda pod vami je sýto modrá a za každým ohybom rieky na vás čakajú nové scenérie ako z pohľadnice – napríklad výhľad na Železné vráta.

Tento úsek s jedným z najimpozantnejších reťazcov roklín v Európe sa kedysi považoval za najnebezpečnejší úsek Dunaja a mohli ním prejsť len tí, ktorí boli sprevádzaní miestnymi sprievodcami. Výstavbou vodnej elektrárne v roku 1972 sa však tieto vody stali oveľa bezpečnejšími a teraz sa pri plavbe majestátnou krajinou nemusíte obávať. Stačí si len oddýchnuť a vychutnať si toto pôsobivé prírodné divadlo v srdci Rumunska.

BELEHRAD

Miesto stretnutia strednej Európy a Blízkeho východu sa nachádza na mieste, kde sa Sáva vlieva do Dunaja. Táto brána na Balkán je otvorená, kozmopolitná a plná zábavy. Jednoduchou prechádzkou mestom sa môžete preniesť späť do histórie Belehradu, obdivovať jeho architektúru a stretnúť sa s európskou modernou. A zatiaľ čo na každom rohu objavíte kulinárske špeciality, vaše oči upútajú veľkolepé vplyvy Osmanskej ríše, ktorá na ďalšom rohu ustupuje socialistickému klasicizmu. Každý návštevník skôr či neskôr skončí v belehradskej stredovekej pevnosti, ktorá sa vyznačuje vodnými priekopami a krásnym parkom.

RUSE

Ruse sa zvykne nazývať ‚brána do sveta‘. V minulosti sa tu zastavovali cestujúci obchodníci na ceste do Konštantínopolu. Rôzne kultúry sa stretli a živo si vymieňali názory. Mesto si zachovalo svoju multikultúrnu otvorenosť a stále je považované za najrozmanitejšie z hlavných bulharských miest.

BUKUREŠŤ

Bukurešť, metropola euroázijskej stepi a hlavné mesto Rumunska, má svoj vlastný zmysel pre humor. Jeho obyvatelia sú typickí svojráznym, ostrým jazykom a sebairóniou. Z vizuálneho hľadiska sa Bukurešť vyznačuje protikladmi. Na severe mesta sa nachádza exkluzívna obytná štvrť, zatiaľ čo v centre nájdete živú zmes architektonických štýlov, ktorú pretínajú štyri udržiavané bulváre. Okrem toho je Bukurešť domovom Filharmonického orchestra George Enescu. Ak chcú fanúšikovia zažiť orchester naživo, môžu navštíviť niektorý z obľúbených koncertov v Ateneul Roman (Rumunské aténové múzeum), nádhernej budove z roku 1885. Ďalšou zaujímavosťou je nádherný Palatul Regal (Kráľovský palác). V tejto budove, ktorá bola kedysi sídlom kráľov, sa dnes nachádza časť Rumunského národného múzea umenia.

DUNAJSKÁ DELTA

V tomto bode Dunaj už prešiel desiatimi krajinami a v každom regióne zanechal fascinujúcu stopu. Ako však uvidíte, to najlepšie si nechal na koniec a teraz sa pripravuje na svoje veľké finále: deltu Dunaja. Táto biosférická rezervácia je domovom najväčšej európskej kolónie pelikánov. Okrem toho tu bolo zaznamenaných približne 5 200 ďalších živočíšnych a rastlinných druhov – a ich počet sa bude zvyšovať. Delta Dunaja má kontinentálne podnebie, takže tu málo prší a je tu veľa slnka. Táto oblasť z vás určite urobí milovníka prírody – ak ním ešte nie ste.


Plavby po Dunaji si môžete rezervovať tu

Top
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/aw024100/www_plavby_root/wp-includes/functions.php on line 5279